logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

FAQ - často kladené dotazy a odpovědi

Obsah:

Pravidla (poslední změna 27.6.2004)
Nastavení obtížnosti serveru (poslední změna 27.6.2004)
Ikony a vše kolem nich (poslední změna 10.11.2004)
Vnější pohledy (poslední změna 27.6.2004)
Speed bar (poslední změna 27.6.2004)
Vlastní ikona na mapě (poslední změna 27.6.2004)
Omezený výběr letadel (poslední změna 27.6.2004)
Jak změnit přezdívku, aneb problém s "defaulty" (poslední změna 22.8.2005)
Lagování serveru, vykopávání ze serveru a "max_ping" (poslední změna 28.6.2004)
Kill kick a team kill kick - penále hráčů (poslední změna 22.8.2005)
Nastavení sítě v IL2 hře - klienti (poslední změna 11.8.2004)

Pravidla

Moc jich nemáme :) Vlastně jen čtyři.

Nastavení obtížnosti serveru

To je vždy kompromis mezi hrou a realitou. Obecně jsme chtěli mít co nejreálnějši server, ale to úplně nejde. Takže jsme zvolili nastavení takové jaké tu je. Toto se osvědčilo, změny zavádět nebudeme. !-P.

Ikony a vše kolem nich

Ikony jsou na 1.4 km vidět typ letounu, na 450m ID číslo letounu a pokud je to přítel tak i jeho jméno. Barva vždy šedá. Na tomto jsme se shodli po dlouhých a krvavých hádkách, asi nejlépe to odpovídá tomu, co je člověk schopen vidět a rozpoznat v realite. Ano, je zde problém s viditelností ikon, občas ukáží letoun i tehdy, když by se měl proti zemi ztratit. Bohužel, nastavení na větší půhlednost ikon IL neumožňuje. Ale nastavení létání bez ikon opravdu neodpovídá realitě, ve vzduchu na 1.5 km opravdu obvykle poznáte co to je. V ilovy to kolikrát nepoznáte ani na 300m a musíte protivníka nepřiměřeně sledovat. Navíc v reálu když někdo zmizí za rámem kabiny, pohnete prostě hlavou do strany...

Prostě na tomto serveru máme ikony takhle a nenecháme si do nich mluvit :-P.

Vnější pohledy

Vnější pohledy jsou zakázány.

Speed bar

Mno tak ten je bohužel nutný. Některá letadla mají některé budíky skované za kniplem, zaměřovačem a pod. a díky nemožnosti změnit polohu hlavy na ně není vidět. Takže speedbar je povolen.

Vlastní ikona na mapě

Tak tohle je kompromis pro méně zkušené letce. Někteří z nás máme vytištěné mapy na papíře a létáme podle nich (alespoň někteří), ale spousta lidí by podle toho asi létat nedovedla i když je to velmi jednoduché. Chce to jen trošku zkušenosti s navigací a mít mapu před sebou na koleni. Opět záleží na každém.

Omezený výběr letadel

Jednak na serveru létáme vždy nějaký rok (takže když se řekne 41 tak tam žádné letadlo ze 42 a novejší nenajdete) a jednak máme pár typů co považujeme za "úchylky" co v normalním boji nemají co dělat. To jsou stroje jako I-185, B-I, YP-80, Go225, Me163 a pod. Jednak jsou to obvykle prototipy co nebyly fakticky nasazeny (nebo jen ve velmi velmi omezeném počtu) a jednak se trošku vymykají ostatním letounům. Teda ne že by jste se zde s nimi nemohli setkat, občas vyhlásíme den blbostí a povolíme i tohle, ale většinou nee.

Jak změnit přezdívku, aneb problém s "defaulty"

Občas se stane, že po přihlášení se na náš server se vám nezobrazi korektně Vaše jméno které máte nastavené v ILovi, ale jste identifikováni jako "default". To je způsbeno tím, že jste se k nám nedostali přímým připojením přes IL2 (Multiplay -> Joint the game -> nabouchat adresu "k222-16.fsik.cvut.cz"), ale jdete k nám pomocí programu All Seeing Eye, ve kterém nemáte nastavenou přezdívku. Náš server si v tomto případě vezme přezdívku (nick) z ASE (All Seeing Eye) a když žádnou nenajde, identifikuje Vás jako "defaulta". Takže si nastavte All Seeing Eye korektně, nebo k nám choďte přímo z IL2. Děkujeme.

Lagování serveru, vykopávání ze serveru a "max_ping"

Lagy serveru (to znamená zamrzání hry při letu, "skoky" letadel, ...) se snažíme omezit, ale občas k drobnějším lagům holt dochází. Jako prevence pře lagy je na serveru nastavena kontrola spojení jednotlivých hráčů a hráči se špatným spojením jsou ze serveru vykopnuti.

Omlouvám se za tuto prudu, ale je to nutné. IL je on-line hra, kde jednotliví hráči ze svých compů posílají serveru informace o své poloze, rychlosti, atd. a server ze všech těchto dat od všech hráčů dává dohromady celkovou situaci ve vzduchu a rozesílá to zase zpět hráčům. Když se stane, že nějaký hráč má špatné spojení (doručení dat od hráče trvá dlouhu), tak server na něj musí čekat a hra "zamrzá", nebo se to server pokusí vyřešit tak, že "odhaduje" co hráč dělá a pak když od něj data dostane, sesynchronizuje situaci (a pak letoun "skočí" a ve vzduchu provádí psí kusy). Pokud by tedy létal hráč s hodně nekvalitním spojením (nebo nedejbože víc hráčů), tak server se kouše a hra je špatně hratelná až nehratelná. Proto je na serveru nastavena kontrola spojení. Kvalita spojení se měří tzv. pingy - server pošle "ťik" na poč. hráče, ten mu tik vrátí a měří se čas od odeslání pingu do přijetí odpovědi.

Pokud server naměří příliš dlouhou dobu odezvy, nepovolí hráči přihlášení se do hry.
Někdy se ale stane, že dlouhodobé spojení je dobré, ale čas od času dojde na síti k chybě a hráč ztratí na okamžik spojení. Pokud se to stane jednou, dvakrát, server je nastaven aby byl chvíli tolerantní vůči hráči se ztrátou spojení (ostatním to lagne :-(), ale když se to stane hráči několikrát během pár minut, je hráč odpojen. Když to utáhneme moc, tak se sice bude supr létat bez lagů, ale skoro nikdo se k nám nedostane. Když to moc povolíme, tak se k nám sice dostane každej, ale IL bude tak cukat, že tu stejně nikdo létat nebude. Takže stále hledáme optimální kompromis.

Nastavení max_pingu je ke dni 13.2.2005: maxping 330 DELAY 3 WARNINGS 3
330 ms mez pro prihlaseni se na server
3 s tolerance pri nahodnem vypadku spojeni
3x tolerance poctu ztrat spojeni, nez vas server vykopne.

Pokud létáte připojeni přes mobil, máte obecně špatné připojení a nedivte se, pokud Vás náš server občas vykopne. Nepoužívejte v tomto případě TeamSpeak, zatěžuje linku a IL vás k nám vůbec nepustí.
Pokud létáte přes modem, hodně záleží odkud a přes koho jste připojeni. Někdo je přes modem v pohodě i s TeamSpeakem, někdo se ani bez TS nepřihlásí.

Kill kick a team kill kick - penále hráčů

Na serveru je nastavený tak zvaný kill kick 3:1. Když 3x umřete, jste ze serveru vykopnuti a server vám 1 minutu nedovolí se vrátit. To má dva důvody. Jednak to má motivovat nelítat tak zběsile ale koukat aspoň trochu přežívat. Druhým důvodem je to, že server bývá poslední dobou často plný a není možné se na něj dostat. Takže je nastavený kill kick a když někdo létá už dlouho a dosáhne 3 smrtí, má po dobu té 1 minuty co to toho hráče vykopne zase šanci někdo jiný dostat se na server.

Co se týče Team Kill Kicku, za každý sestřel kolegy, nebo zničenou vlastní techniku, vyfasujete záporné body. Za sestřel -300, za techniku záleží co trefíte ale taky kolem -200 až -500. Když dosáhnete celkového počtu -550, server vás vykopne a zabanuje a už si neškrtnete a musíte kontaktovat mě (AH_Čutora) ať vás odbanuju a já se budu vyptávat jakpak že se to stalo?

Nastavení sítě v IL2 hře - klienti

Při hraní na našem serveru si nastavte síť v ILovi na ISDN 128k i kdyby jste byli fyzicky připojeni 1000Mib/s linkou přímo na páteři CESNETu!