logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

Jak rozchodit korektně TeamSpeak

(aneb jak slyšet a být slyšen a nebýt širokopásmová rušička)

Předpokládám, že Teamspeak máte nainstalovaný a máte sluchátka a mikrofón. Upozorňuji sluchátka, né repráky. Stačí i ty nejlevnější sluchátka z volkmena píchlé dozadu do zvukové karty a nejlenější PC mikrofón (dá se sehnat za 50,- kč) který si člověk dá k puse.

Upozornění: Nikdy nepoužívejte kombinaci reproduktor - mikrofon. Když totiž místo sluchátek použijete reproduktory, mikrofon bude snímat zvuky i z těch reproduktorů a ve výsledku budete buď dělat všem okolo strašný echo, nebo ještě hůř, chytíte zpětnou vazbu a všem se strašně silně rozpíská ve sluchátkách. Na zabití toho kreténa ktrý to způsobil.

Nyní to připojte do těch správných zdířek na zvukové kartě. Sluchátka patří do té zelené dírky, mikrofon do té růžové. Kdo to nemáte barevně rozlišené na zvukovce, máte tam obvykle obrázky. Při nejhorším metoda pokus omyl, ono těch možností zas tolik není.

Teď je potřeba vše rozchodit v MS-Windows. Poklepejte myší vpravo dole na liště vedle hodin na ikonku reproduktoru a rozbalí se vám okno s nastavením hlasitostí. Bude to vypadat asi takhle:
MS-Windows nastaveni

Když kliknete na Možnosti a zvolíte Vlastnosti, otevře se Vám okno:
MS-Windows nastaveni
Zde si nahoře zkontrolujete, že tam je Vaše zvuková karta (teda co jiného by tam asi mohlo být). Zkontrolujete si, že máte vybráno Přehrávání a dole si zaškrtněte co chcete mít možnost ovládat/přehrávat. Momentálně je dobré povolit Mikrophone ať se můžete slyšet až budete mluvit do mikrofonu a testovat. Nyní můžete dát OK, tím se vrátíte do předchozího okna a zkontrolujete, že nemáte zaškrtlé ztlumení mikrofonu a že ho máte na nějaké rozumné hlasitosti.

Vraťte se zpět do těch Vlastností jak jste byli před momentem a překliknete na položku Záznam:
MS-Windows nastaveni
a povolíte pouze Mikrophone! Né aby Vás napadlo zaškrtnout CD Player nebo dokonce All you hear, jinak budete vysílat do světa nepředstavitelný kravál.

Když teď dáte OK, objeví se vám okno:
MS-Windows nastaveni
Dole možná bude chybět to tlačítko Upřesnit.

Pokud tam to tlačítko není, zvolte Možnosti a zvolte Upřesnit nastavení, ať je tam fajfka:
MS-Windows nastaveni
A dole se to tlačítko Upřesnit objeví. Zmáčkněte ho.

Naskočí Vám okno:
MS-Windows nastaveni
kde si můžete přepínat mezi mikrofony - dole to zaškrtávací 2 Alternate Microphone. Do té zdířky totiž mohou být na jeden konektor připojeny 2 mikrofony. Vy tam sice máte jen jeden, ale bůh ví jestli ho výrobce zapojil jako č. 1 nebo č. 2. Prostě když se přes mikrofon/sluchátka neslyšíte, zkuste to spodní zaškrtnout, nebo obráceně.
Pokud se slyšíte hodně slabě a nelze už přidat na hlasitosti mikrofonu, lze zapnout SW "zesilovač" mikrofonu. To je ta položka 1 Microphone Boost. Pokud se naopak slyšíte velmi silně, až dunivě, je potřeba ten Microphone Boost vypnout.

Takže už by jste se měl(a) slyšet. Vraťte se do těch Vlastností, překlikněte na Přehrávání a zaškrtněte Ztlumit u mikrofonu ať neslyšíte potom vlastní hlas jako echo až budete mluvit do TeamSpeaku.

Nainstalujte samotny TeamSpeak 3 client a prihlaste se na TeamSpeak server na adrese k222-fw1.fsik.cvut.cz a melo by vse fungovat...

Problémy s TS

Když se poprvé přihlásíte, může se vám stát, že vám lidi řeknou že vás skoro neslyší. Pak to chce zvednout hlasitost mikrofonu v nastavení v sytému. Pokud je to stále málo, chce to zapnout ten boost tam. Pokud Vám naopak lidi říkají, že mluvíte dunivě jak z roury, tak to ten boost chce naopak vypnout a poté doladit hlasitost mikrofonu.

NEPOUŽÍVEJTE REPRÁKY a to ani ty malé. Fakt to dělá problémy.

Když vám někdo nadává, že mu pískáte, chcrchláte a furt svítíte, chyba bude zaručeně na Vaší straně. Nekazte lidem hru, odhlašte se a zkontrolujte nastavení. Někdy stačí tupý restart, přeci jen MS-Windows, to se dost dobře nehodí ani pro hraní her.

Když vstoupíte na kanál kde už někdo je, je slušnost říct něco jako
Nazdar vespolek, tady Franta Vopička. ať lidi vědí s kým jsou na kanále.

Jak by asi měla správně vypadat komunikace aby byla srozumitelná a jasná, viz pravidla kooperace za letu.