logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

Microsoft Sidewinder Force Feedback 2

Tento článek se zaobí­rá legendární­m USB joystickem se silama. Firma Microsoft ho musela stáhnout z výroby, neboť svoji nečekaně dobrou kvalitou, cenou a užitnou hodnotou kazil firmě jméno.... nebo to bylo jinak? :) Každopádně jsem od té doby až dodnes neviděl nic lepší­ho. A protože jsem nenašel recenzi na holubí­ch stránkách, tak jsem se po pár letech rozhoupal k napsání­ pár řádek. Na fotkách tedy neuvidí­te čerstvě zakoupený výrobek, ale již použitý, nicméně kompletní­ a v dobrém stavu.

vysněná krabice

Cenu si nepamatuji již přesně. Myslí­m že toto vybavení­ mě přišlo na asi 1800,- kaček (tehdá coby chudý student, dlouho jsem se rozhoupával, ale radši koupit rovnou kvalitu). V krabici 243 x  231 x 265 (výška x hloubka x šířka) se skrývá manuál, CD s ovladači, napájecí­ kablí­k a též... páka. Knipl je do USB. Nyní­ se většina pilotů jme okamžitě to cpát do počí­tače, ale moment! Zde se vyplatí­ začí­t s CD. Ještě že mě tu máte nebo vás někdo plácl přes ruce. Windows si okamžitě instaluje ovladače své... nicméně myslí­m, že ve většině pří­padů není­ problém je odinstalovat. Cd vás krásně provede instalací­ a řekne, kdy to můžete připojit.

obsah

Vraťme se ještě k popisu. Je to celkem macek, těžký, skrývá elektroniku. Ale aspoň nebude klouzat po stole. Napájecí­ kabel je připojovací­,takže na něj nezapomeňme. Celý joystick je plastový, nicméně páka, kterou křečovitě sví­rá vaše ruka je pogumovaná. Ta guma se mi trošku loupe, ale nic strašného. Toto je joystick se směrovkou, páka se otáčí­. Někomu se to lí­bí­, někomu ne. Jsem v té první­ skupině, tak jsem to moc nezkoumal, jak rotaci zablokovat. Zřejmě to bude chtí­t zásah do konstrukce. Na páce je ještě optické čidlo. Pokud drží­te knipl jen palcem, čidlo to detekuje a vypne sí­ly. Možná jsem podvodní­k, ale využí­vám to mí­sto vyvažování­ - trimu. Komu by to vadilo, může zkusit ono čidlo přelepit. Tlačí­tka jsou očí­slována, na ukazováčku je 1, tři tlačí­tka a poziční­ klobouček máme pod palcem. V praxi je dobré mít tato 4 tlačítka nastavená na zbraně, a bohatě tento počet stačí.
Na základně jsou umí­stěna ještě další 4 tlačí­tka. Možná to někomu přijde jako málo, ale v kombinaci s klávesnicí­ to je slušné, a ne vše je třeba mí­t hned po ruce. Pro I-16 ale doporučuji mí­t podvozek právě na té zakladně ;). Je zde i plynový ovladač. Veškeré ovládání­ je velmi přesné, neboť jsou použity optické sní­mače, žádné potenciometry!!! Z toho důvodu i tato plynová páčka bohatě postačuje k velmi přesnému ří­zení­. Směrem k pilotovi je na základně pod pákou světélko. Pokud vše pracuje správně, svítí červeně. Pokud zapomeneme zapojit zdrojový kablík, bliká a v páce nejsou síly. Páka je upevněna do základny přes valivé uložení. Nedemontoval jsem to, ale podle malé síly odporu se snad nemýlím.

svítící, čekající spoušť, vrchní část opt. čidla čidlo

Zkušenosti s použitím

Každý kdo měl možnost ho vyzkoušet o něm jen básní, sní, a někteří prý byli polapeni a odvedeni do psychiatrické léčebny... Zkrátka a dobře, jen dobré zkušenosti. Někde jsem četl, možná v manuálu, že se s ním moc dlouho nemá létat, že se má po určité době procvičit ruka proklepaná zpětnýma silama... po pravdě, kolik lidí je toho schopno? Vždyť je to droga, od toho se neodpoutáte! Před vzletem si nezapomeňte ve šturmoviku upravit křivky řízení na paraboly, jak se píše na jiných místech. K této hračce mohu doporučit (zatím bohužel bez "Force Feedback") pedály od mistra Čutory. Snad se Čutora umoudří a potřebné zařízení vyvine :))) Pro některé je tu asi opravdu málo tlačítek, a tak ty na čutorovu pultíku spolu s páčkami rozšíří možnosti.

Občas se stane, že windows vyskočí ze hry, například kvůli ohnivé zdi (někdo tomu říká firewall). Po návratu do hry vypadávají síly, páka je zcela volná. Doletět s tím někam a sednout je to nejlepší co můžete udělat, a pak hru restartovat. Též doporučuji joystick buď neodpojovat vůbec, případně zapojit vždy jako první USB kabel. Pokud zapojíme nejdřív napájecí, alespoň mně pak síly nefungují. Ve šturmoviku si můžete též v nastavení síly vypnout, ale to znamená že se joystick začne chovat jako normální, pružinový. Pružiny tu teda nejsou, ale zařízení simuluje chování pružin. Ale nevím, kdo by síly vypínal, snad právě kvůli silám to kupujeme, ne? Pokud někdo tento joystick zahlédnete, okamžitě kupte, případně kontaktujte své známé piloty, vždy se najde někdo, kdo ho koupí!
Za celou dobu, co ho vlastním, jsem ho ani jednou nemusel demontovat nebo opravovat. Párkrát jsem ho i na nějakou dobu půjčil kamarádům, z těch známějších třeba Hunter Killerovi. Dnes se tomuto zařízení přibližuje snad jen Saitek Cyborg Evo Force Feedback.

Trocha sci-fi

K dokonalosti snad kromě zmíněných silových pedálů chybí židle, co by nás kopala do zadku :) Letadlo se totiž vnímá zadkem (pro ty, kdo lítají jen na virtuálním nebi). To jen kdyby tento článek četl někdo kdo s tím může něco udělat :)

PS: Síly jsou pro velké kluky, kterým nevadí že to klepe když se střílí :) Nicméně pádu do vývrtky předchází citelné varování. Pořídit si síly, to je další skok o třídu výš. A doufám, že jste pochopili, že článek byl psán trochu s nadsázkou.

AUTOR: "AH_Čkalov"