logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

Dokumentace ke stavbě pedálů nožního řízení pro počítač
model "Čutora verze 1.4"

Obsah

Úvod
Pedály
Plynová páka
Zprovoznění, provoz a praktické poznámky
Seznam materiálu s odhadem cen
Výkresy
Autor a license

Úvod

Zdravím

Tak jsem se dokopal udělat komplet dokumentaci k těm svým pedálům nožního řízení pro letecké simulátory na PC. Historie těchto pedálů se táhne někdy od roku 2002, kdy jsem po několikaleté pauze znovu začal létat letecké simulátory. Protože jsem nesehnal za rozumné peníze žádné pedály, začal jsem koumat nad svýma vlastníma pedálama.

První verze pedálů byla na gameport konektor a mimo pedálů samotných obsahovala i pultík se třema pákama a čtyřma spínačema. Pedály/pultík zaujaly mé kolegy a tak jsme udělali malou manufakturu a pro své potřeby jsme si vyrobili sedm dalších sad pedálů/pultíků, již s mírnými vylepšeními.

Dalším vylepšením se stalo přepojení pedálů přes konvertor GAMEPORT -> USB na v té době již mnohem běžnější konektor USB. Protože ale obvzvlášť pultík byl náchylný na opotřebení a častější výměnu potenciometrů, hledal jsem jak ho nahradit. I objevil jsem na internetu návod, jak z jinak mizerného joysticku Genius MaxFighter F23U udělat obstojnou plynovou páku. Nápad dal nápad a hnedle jsem tuto myšlenku doplnil o připojení pedálů. Mno a to jsou již tyto pedály které zde zveřejňuji.

Hlavní část dokumentace sestává z výkresů samotných pedálů v PDF na papíry formátu A4. Druhá část dokumentace sestává vlastně z tohoto průvodního textu a fotek jak předělat ten joystick na plynovou páku.

Výkresová dokumentace není striktně kreslena podle pravidel technického kreslení (jsem línej no), ale myslím, že pro průměrného středoškoláka i humanitního směru to snad bude pochopitelné. Elektriky se také není potřeba bát, ale schopnost alespoň spájet pár drátků potřeba je...

Pedály

Pedály jsou prostě truhlařina. V podstatě klíčové výkresy jak se to má sestavit jsou "__pedaly_sestava" a "__hridel_podsestava". Ostatní výkresy jsou jen výrobnímy výkresy jednotlivých dílů.

Pár slov k sestavě:

Základem je základna z masivního kusu dřeva, nebo překližky. Pozor, dřevotříska je krajně nevhodná, špatně v ní drží vruty! Tato základna je potřeba pevnější a těžší. Ze spodní strany neškodí, když na ni přilepíte i nějaké kousky gumy nebo koberce, ať neklouže po podlaze až na ni budete šlapat při letu...

Pedály jsou opět z masivu, nebo z překližky. Jsou k základně připojeny přes takové ty sklopné panty jako jsou třeba na králíkárny. Panty jsou k základně i k pedálům přišroubovány samořeznými vruty do dřeva. Takové ty dlouhé piánové panty z tenkého plechu nejsou vhodné, jsou moc fórové, kroutí se, nedrží, ...

Pak sestavte tu šibenici. Sešroubovává se to normálními vruty do dřeva. Zatím tam nedávejte jednu z bočnic, tu co tam mají koukat ty kladičky. Je jedno jestli si dáte kladičky do prava, nebo do leva. To je jen na vás.

Asi nejsložitějším uzlem je sestava navinovací hřídelky. Samotná hřídelka je nejlépe z normální dřevěné kulaté násady na koště. Na přesném průměru vůbec nezáleží. Do této osy jsou navrtané z čela díry pro hřídelky. Tyto díry je ale potřeba mít dostateně slušně v ose osy, ať to nehází a je plynulý chod pedálů. Neodflákněte to. Nejlepší je upnout osu do soustruhu a vrtat to v soustruhu.

Hřídelky jsem použil průměr 6mm a to z jediného prostého důvodu, kvůli tomu že 6mm ložiska SKF jsou nejlevnější co jsem sehnal. Očištěné a odmaštěné hřídelky jsou zasunuté do osy a zalepené. Lze zalepit buď epoxydem, nebo vteřinovým lepidlem. U té delší hřídelky také lze ten konec co se zasouvá do osy rozklepnout trošičku kladivem, ať tam jde z tuha a ať nehrozí že by se protočil i kdyby nezateklo lepidlo.

Na hřídelky se nasadí ložiska. Aby tam ložiska nejezdila až k té dřevěné ose, je dobré sekáčem a mírným úderem kladiva udělat vryp, přes který ložisko neprojede dál. Ale s citem, ne že hřídelku přeseknete, nebo ohnete!

Pak se strčí celá podsestavička do té šibenice. Nejdříve vložit ložisko do té "zaslepené" díry v té stojině, pak tu delší hřídelku do díry bez bočnice. Zasunout až po dřevěnou osu, pak zpě zasunout do ložiska, vložit a zasunout druhé ložisko. Teď můžete přidělat i tu druhou bočnici.

Nasadí se kladička a zalepí vteřiňákem. Zase, přesnej rozměr kladičky není tak důležitý, spíše je důležité aby kladička měla díru pro hřídelku pěkně v ose a aby obě kladičky měly zhruba stejný vnější průměr bubnu.

Nyní lze navinout provázky tak, aby pedály chodily proti sobě. Jeden provázek jde z jedné strany osy, druhý z druhé a závity jdou jako by to bylo závitované furt jedním směrem. Konec konců koukněte na obrázky.

Pod pedálem třeba udělejte uzlík. Na konec provázku pod pedálem se chytí pružina a její druhý konec se chytí do základny přeš vrut ze zadního čela základny. Pak se vloží dorazy a ze spoda se prošroubují ať drží polohu. Oba pedály musí chodit stejně, seštelovat dorazy.

Pružiny by měla být předepjaté a dlouhé tak, aby i při plném sešlápnutí pedálu byla pružina ještě aspoň trošku v tahu. Pokud totiž v tahu nebude, nebo dokonce se bude stlačovat, tak pružina vyskočí z toho úchytu dole. Různě tvrdé a dlouhé pružiny koupíte v železářství v cenách kolem 10kč za kus. Spíše hledejte měkčí pružiny.

Pak vložte potenciometer, utáhněte ho, nasaďte a zalepte kladičku. Potenciometr je obyč. 100kOhm uhlíkový lineární potenciometr s pracovním rozsahem 270 až 300 stupňů, v ceně kolem 20kč za kus. Časem ho oběháte a budete muset vyměnit. Já při mém aktivním létání tak 1x za rok až rok a půl. Pokud chcete kvalitnější, hledejte cermetové potenciometry se zaručenou životností. Ale počítejte s cenama od 150,- kč víc a s blbou sehnatelností.

Potenciometr se připájí jeden fous kabelu na prostředek, druhý fous na libovolný krajní fous potenciometru. Připojte měřák a nastavte potenciometr/kladičku tak, aby ukazoval 50kOhm.

Pak vemte silonový vlasec většího průměru (0,5mm až 0,8mm) a udělejte na každé kladičce 2 závity aby vlasec neprokluzoval. Vlasec normálně svažte a mírně dotáhněte rukou. Uzlík je možné zakápnout vteřinovým lepidlem aby se nerozvazoval.

Zkontrolujte nastavení 50kOhm, případně pootočte celým potenciometrem tak aby tam těch cca 50kOhm bylo.

Na druhý konec kabelu dejte konektor kterým to pak budete připojovat do joye. Vřele doporučuji zlacený chinch. sice stojí 50kč, ale je to dobrý konektor. Kdo nezakusil trable s šitózními konektory nepochopí, kdo zažil ten jen souhlasí.

Plynová páka

Jen velmi stručně, nic složitého to není. Rozšroubujete a rozeberete rukojeť. Pozor na pérko pod spouští ať vám nevystřelí přes celou místnost. Odpájíte drátky (je jich tuším 6) a poznamenáte si kam který vedl.

Z boku uprostřed navráte rukojeť na průměr který má ten trn co vám čouhá z joye. Pozor ať navrtáte správnou půlku. Zkuste si to vzít nejdřív do ruky jak to budete držet za letu než začnete vrtat ;-)

Pak tou dírou protáhnete ty drátky, znovu je připájíte, rukojeť sešroubujete, nasadíte na trn a vteřinovým lepidlem zalepíte. Z toho vyplývá, že díra musí být hezky přesná, ne aby vám to tam kvedlalo.

Pak rozeberete základnu joye. Odstraníte pružinu v předo-zadním směru ať se plynovka furt nerovná do středu. Pozor, pružinu ve stranovém směru nechat! Teď je pro změnu plynovka v předo-zadním směru moc volná. Musíte tam nalepit třeba kousky gumy na gumování nebo si jinak poradit, aby nepadala vlastní vahou.

Pak odpájíte ten druhý potenciometr a káblíky z něj připájíte k protikusu konektoru, který se připojuje z pedálů. Vyvrtáte z boku díru do podstavy joye a přiděláte konektor. Mno a hotovo, můžete skládat.

Zprovoznění, provoz a praktické poznámky

Zprovoznění je snadné. Připojíte k joysticku pedály, joystick připojíte k PC a zkalibrujete. Nezapomeňte, že stranová osa na joyi je odpojená a místo ní jsou pedály.

Možná se stane, že na sešlápnutí pravého pedálu reaguje terčík jízdou do leva. To nic. V IL2 to nevadí, tam řeknete kterou osu nastavujete a šlápnete pravou nohu. IL si sám rozpozná jestli ji má OK, nebo si ji sám invertovat. Pokud však narazíte na simulátor kde to jedno není, tak jednoduchá rada. Na pedálech na potenciometru prohodíte káblík z toho jednoho krajního fousu na ten druhý (nezapomeňte nastavit střed 50kOhm) a už to jede na druhou stranu ;-)

Časem vám asi odejde potenciometr a budete ho muset vyměnit. Potenciometr je obyč. 100kOhm uhlíkový lineární potenciometr s pracovním rozsahem 270 až 300 stupňů, v ceně kolem 20kč za kus. Časem ho oběháte a budete muset vyměnit. Já při mém aktivním létání tak 1x za rok až rok a půl. Pokud chcete kvalitnější, hledejte cermetové potenciometry se zaručenou životností. Ale počítejte s cenama od 150,- kč víc a s blbou sehnatelností.

Seznam materiálu s odhadem cen

 1x Genius MaxFighter F23U      á 450,- kč .....   450,- kč
 2x Ložisko SKF kuličkové 6/19mm   á 50,- kč .....   100,- kč
 1x potenciometr lineární 100kOhm,  á 16,- kč .....   16,- kč
 2x pant na pedály          á 10,- kč .....   20,- kč
 1x konektor zlacený chinch     á 50,- kč .....   50,- kč
   300deg
 2x pružina             á 10,- kč .....   20,- kč
 ?? vrutů ...             ????   odhad   20,- kč
 -----------------------------------------------------------------
                             676,- kč


 2m dvoulinka káblík ... dle vašcih možností .....
 dřevo, kladičky, ... dle vašich možností....
 kulatina 6mm ...
 barva ...

 Takže za materiál do 1000,- kč a za víkend to máte v kupě...

Výkresy

sestava_isometrie
sestava_trojpohled
hridel_podsestava
bocnice
stojina
brevno
vyztuha
doraz
vzpera
pedal
zakladna

Autor a license

Kapka právničiny:

Autor pedálů, mechanické části: Martin Prokš Autor úpravy joye na plynovku: nalezeno na internetu, tuším 312 Karl ...

Tento návod, výkresy a vše kolem dávám volně k dispozici zájemcům. Smíte si podle něj dělat zařízení pro svou potřebu i za účelem zisku. Pokud budete toto zařízení nebo zařízení z něj odvozené vyrábět a poskytnete jej třetí osobě, jste povinni přiložit k němu tento návod a dokumentaci v nezměněné podobě. Toto licenční ujednání nesmíte měnit. Zařízení zde popsané si nelze patentovat, ani jinak vymáhat exkluzivitu k jeho výrobě a užívání. Tímto dokumentem je toto zařízení zveřejněno a popsáno a jeho právní blokace by byla neplatná a nezákonná. Tyto regule se vztahují na pedály samotné, úprava joye byla zveřejněna již dříve někým na internetu. De fakto pro ni ale platí tím pádem ty samé regule.

Veškeré postupy, práce a užívání zařízení podle tohoto návodu a dokumentace prováděné děláte na vlastní riziko. Autor tohoto dokumentu nenese žádnou zodpovědnost za škody či újmu na zdraví vzniklé v souvisloti s těmito informacemi. Tuto dokumentaci jste dostali tak jak je a bez záruk správnosti či vhodnosti k jakémukoli účelu.

Martin "AH_Čutora" Prokš
26.7.2006