logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

Pedály a pomocný pultík

Tento článek je jen zkrácený přetisk mého staršího článku na adrese: http://aerospace.fsik.cvut.cz/proks/virt_pilot.html.

pedaly a pultik

Ten kdo nikdy neřídil letadlo asi netuší jak moc jsou důležité. Nohy na otočné rukojeti joystiku mi nikdy neseděly, bylo to pro mě nepřirozené. Ta ruka je pak už moc přetížená a k realite to má daleko. Takže jsem začal hledat pedály. Mno, tady jsem pohořel. Podobných bláznů jako já je asi málo a tak se výrobci HW zrovna nepřetrhnou s výrobou pedálů. Našel jsem pár vyrobků, namátkou uvedu ten nejlevnější - CH Pedals za cca 4 000 Kč, které jsem měl možnost odzkoušet na fakultě. CH Pedals se mi nelíbí, minimálně ten nejlevnější model má nesymetrický chod a "skáče". Všechny ostatní pedály co jsem našel se snaží být "realisticky" zpracované (jako by na tom záleželo, člověk stejně na ty pedály nekouká, ale šlape na ně) a jsou i realisticky drahé, tedy min. ve stovkách dolarů a eur.

gameport: standardni zapojeni pinu Nu a pak jsem na internetu objevil zapojení gameportu a zjistil jsem, že se jedná v principu jen o přidrátování 100Kohm potenciometru na ten správný fous konektoru gameportu. Bylo rozhodnuto, vyrobím si pedály sám. A když už, tak ještě pultík se třema pákama a čtyřma knoflíky. Žádné troškaření. Jen bych chtěl podotknout:

A teď už tedy konkrétně k těm pedálům. Mám přístup k dílně s truhlářským vybavením a nějaké to prkýnko nebo lajsnu taky někde vyhrabu, přinejhorším za pár kaček koupím v OBI a pod. Tak jsem se rozhodl pro dřevěnou co nejjednodušší variantu. Nic jsem nekreslil, prostě jsem vzal metr, změřil si velikost nohy, od oka jsem si určil pohodlný úhel sklonu šlapek pri sezení na židli. Pro vyvození napnelismu a sil proti výchylce jsem použil první 2 pružiny co se mi dostaly do ruky, myslím že z vysloužilého zahradního plátěného lehátka. Ta navinovací osa nahoře je z kulaté násady od koštěte. V ose jsem z obou konců navrtal díry a zalepil jsem tam ocelové kulatinky (hlazenka), myslím 4mm v průměru. Na ty hlazenky jsem šoup kuličkové ložiska, abych neměl v řízení pasivní odpory. Kladičky jsem původně udělal ze dřeva z té násady a pilníkem jsem vypiloval drážky pro rybářsky vlasec po obvodu. Fungovalo to, ale nevypadalo to nejlíp a tak jsem je vytočil na soustruhu ze silonu. Na jedné osičce a na potenciometru jsou přilepené vteřinovým lepidlem. Potenciometr je připojen dvojlinkou k pultíku. Na polarite nezáleží a tak lze použít jakýkoli druh konektoru, třeba audio jack, nebo CINCH, nebo 2 banánky, nebo cokoli jiného. Jen je rozumné to mít odpojitelné od pultíku, jinak se s tím bude špatně manipulovat při připojovaní ke computeru. Vlasec je omotán na kladičkách pár závity a na boku svázán. Napnul jsem ho rukou při svazování. Drží prima, neprokluzuje. Pod pedály jsou dorazy max. výchylek, přišrouboval jsem je po vyladění symetrického chodu na obě strany.

kladky pedaly
pedaly pedaly

Pultík obsahuje 3 analogové páky a 4 spínací knoflíky. Mám je namapované jako plyn, brzdu podvozku a vztlakové klapky. Čudlíky na pohledy. Protože se páky pohybují v rozsahu jen cca 90 stupňů a potenciometry mají obvykle krok kolem 270 stupňů, je potřeba použít potenciometry asi 250Kohm a při montáži je natočit tak, aby výchylce páky ve smontovaném stavu odpovídal rozsah přibližně 0-100Kohm na potenciometru. Z obrázků je jasně vidět, že opravdu jde jen o přidrátování potenciometrů a spínačů přímo na káblíky, žádná věda.

pultik pultik - zapojeni

Ještě by nebylo od věci uvést pár praktických zkušeností z provozu.
Sestavu pedály a pultík vidí MS-windows jako standardí gameport ovládací zařízení se třema osama a čtyřmi knoflíky a s pedály (k zaškrtnutí dole v levo). Při kalibraci je potřeba první dvě funkce kalibrovat "jako joystick", tzn. vycházet ze střední polohy a zase v ní skončit. Taky je dobré nejezdit při kalibraci s pákama až na doraz, jinak se může stát, že po kalibraci budete mít v krajních polohách páky "nekrajní" výchylku v počítači (nebudete moci např. stáhnout plyn na volnoběh/dát plný plyn, plně vysunout/zasunout klapky, ...).
Páky v pultíku je dobré nějak "brzdit". Potenciometry se otáčejí velmi lehce a tak i sebemenší nechtěný "šťouch" do páky změní výchylku. Těžší páky by mohli i vlastní vahou "padat". Brždění lze zajistit např. pomocí gumových chlopní, co z boku tlačí na páku.
Pultík by měl být těžší aby nepopojížděl po stole, nebo by měl mít zespoda přísavky. Stejně tak pedály.
Páky by měli mít "bambulku" na konci, líp se drží.
Některá letadla nemají plynulé nastavováví polohy klapek, ale mají pevně dané polohy. Lze to řešit např. stupňovitými zářezy v drážce pro páku v pultíku. Pilot pak bude muset páku vychýlit do strany a přenastavit polohu. V některých letadlech bývá aretace provedena takhle, v některých na knoflík a pod.
Potenciometry je lepší vybrat kvalitnější, obyčejné začnou po čase "chrastit" - nedrží konstantní odpor při konstantní poloze. Poradí vám v elektru když je budete kupovat. Stejně tak čudlíky. Ty nejlevnější co stojí cca 5 Kč za chvíli přestanou spínat.

14 knoflíků/klobouček

Knoflíky posílají data po 4 drátech. Jedná se vlastně o 4 digitální vstupy a to umožňuje adresovat 2^4 - 1 hodnot. Takže pověsit na to pouze 4 knoflíky je velké plýtvání a při použití dvojkové algebry by tedy šlo adresovat po 4 drátech 15 hodnot (včetně nuly). To samozřejmě není nic převratného a existují pro to standardní ovladače. To jsou ty ovladače pro joysticky se 6 tlačítky a 2x 4polohový klobouček (nebo 6 knoflíků a 1x 8polohový klobouček). HW to znamená vložit tam jeden integráček který tu algebru zajistí, ale je to fakt stupidně jednoduché, však my se vlka nebojíme. Obrázek zapojení a realizace snad za čas dodám.

Velký ovládací pult snadno a rychle

Klávesnice je vlastně jen halda spínačů připojených k čipu, který interpretuje stisky a posílá je do compu. Prakticky jsem si ověřil, že k MS-Windows lze připojit současně 2 klávesnice (zkoušel jsem 1x PS2 a 1x USB) a obě fungují najednou a tváří se jako jedna klávesnice. To mě vede k myšlence koupit USB klávesnici, rozebrat a připájet na místa kontaktů kláves přepínače na káblíkách. Comp se bude ovládat z normální klávesnice a simulátor z cocpitu.

AUTOR: Martin "AH_Čutora" Prokš