logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

Operační příručka pro He111 - Forgotten Battles

0) Předmluva překladatele

Toto je volný překlad anglicky psaného dokumentu Forgotten Battles: Operation Guide To the He-111, Wing Walkers. Originální anglický dokument se nachází na adrese: http://www.wingwalkers.org/sensei/He111_Operations_Guide.pdf

Překlad jsem provedl v naději, že bude užitečnou pomůckou česko/slovenské IL2 virtuální komunitě. Oproti originálu jsem doplnil několik poznámek vycházejících ze zkušeností a postupů mě a dalších virtuálních i reálných pilotů. Poznámky a dodatky jsem označil kurzívou a jménem/nickem autora poznámky (* poznámka AH_Čutora: bla bla bla *), (* poznámka LesníHU: bla bla bla *), (* poznámka Kraken: bla bla bla *) ... Překlad není doslovný, jednak nevládnu angličtinou tak abych dokázal zachytit různé jazykové finesy a jednak tu jde hlavně o srozumitelnost a správnost dokumentu. Snad jsem nikde nic nezkomolil. Připomínky a opravy vítány na můj e-mail:

AH_Čutora
proks (at) aerospace (dot) fsik (dot) cvut (dot) cz

PS: nevíte někdo jak dát autorovi původního dokumentu vědět, že jsem provedl překlad? Není tam nikde na něj kontakt ani jeho jméno/přezdívka.

1) Úvod

Tento manuál popisuje základní úkony pro létání na He111 (H2 a H6) od startu, přes bombardování až po přistání. Manuál popisuje doporučené rychlosti, postupy a checklisty pro základní úkony. To z vás však NEUDĚLÁ BOMBARDOVACÍ ESO. Esem se stanete jen velkou praxí. Tento manuál také není myšlen jako historický dokument, jedná se pouze a výhradně jako referenční příručka pro He111 ze hry IL2 Sturmovik.

2) Povinné úkony pro vzlet

Toto je můj checklist.

Předletová příprava - povinné úkony před vzletem:

(* Poznámka AH_Čutora: zde autorovi chybí ovládání vrtule a chladiče, doplňuji:

*)

(* Poznámka Kraken:

*)

Rozjezd:

(* Poznámka AH_Čutora: zde postupuji trošku jinak:

*)

(* Poznámka Kraken:

*)

Vzlet:

(* Poznámka AH_Čutora: autorovi chybí kontrola otáček motoru

*)


Výkony letonu He111 viz příloha B

Cetovní režim:

(* Poznámka AH_Čutora: doplňuji ovládání chladiče

*)

(* Poznámka Kraken:

*)

3) Palubní přístroje:

Nebudu vysvětlovat význam všech budíků na obrázku č. 1, jsou to standardní přístroje. Vysvětlím pouze dva, "Waipoint alignment" (ukazatel směru) a "Landing beacon" (navaděč na přistání).

"Waipoint alignment" ukazuje směr k dalšímu otočnému bodu v offline a coop misích. Pomáhá vám tím s navigací. V německých stíhačkách je obdobou ta směrová ručka na radiokompasu (Repeater compass).

"Landing beacon" ukazuje pomocí zeleného bodu, jestli jdete dobře na přiblížení na přistání. Pokud uskakuje ze středu někam, říká vám jak máte opravit přiblížení. Lze použít pro přístrojové přistání při IFR podmínkách.

Ostatní přístroje jsou "samovysvětlující" (* poznámka překladatele: najdete ve standardním manuálu k IL2 *).

Obrazek c.1

Obrazek c. 2

Palivoměry jsou vpravo nad hlavou pilota

Obraek c. 3

4) Nastavení zaměřovače

Tato kapitola popisuje pro většinu lidí nejsložitější část letu, bombardování. Nejdříve ej však nutné namapovat potřebné funkce.

Namapování bombardovacích funkcí/kláves

Nikdy jsem nepoužil stranové vyklopení zaměřovače. Z přibližně 20km vzdálenosti nastoupím na osu náletu z posledního otočného bodu a přepínám se mezi pilotem a bombmetčíkem a koriguji rychlost a výšku letu.

5) Úkony při bombardování

Zde je seznam mých úkonů. Netvrdím že je absolutně optimální, ale mě se osvědčil.

(* Poznámka AH_Čutora: Aby se vůbec zaměřovač zapnul (nitkový kříž), je nutné letět asi půl minuty rovně a jen s minimálními náklony. Pokud kolem vás smaží flak, nebo stíhači, nebo hrábnete trošku víc do řízení, snadno se stane že se letoun rozhodí a musíte zas cca půl minuty čekat až se nitkový kříž zapne. Takže piánko... *)

(* Poznámka Kraken: Bombardovat v IL-2 neumím, tak těžko k tomu mohu něco říci, ale myslím že je nutné vysvětlit co je rychlost IAS a TAS. Pro jednoduchost by mohlo být napsáno že IAS je rychlost kterou v IL-2 ukazuje rychloměr (ve skutečnosti to tak není) a TAS skutečná rychlost letu kterou obdržíme z připojené tabulky přepočtem v závislosti na výšce. *)

6) Přistání

Přistání s He111 je choulostivá záležitost. Nechce se mu dolů a nesmí se s ním třísknout. Je velmi snadné ztratit vizuální kontakt s dráhou, protože čučíte do budíků... Zde je můj postup přistání. Začíná se cca 500m nad zemí s rychlostímezi 250 až 300 km/h.

(* Poznámka AH_Čutora: Já přistávám trošku jinak.

Dosednout se dá i v polovině dráhy, ale je když si člověk není jistý jestli se vejde na dráhu, vždy je lepší přerušit přistání, dát plnej, udělat okruh a zopakovat si to. Nesnažte se přistát za každou cenu a přistávejte s rozvahou. *)

(* Poznámak Kraken: vrtuli nastavit na 100% - je to standartní postup u všech vrtulových letadel z důvodu opakovaného startu. Když nastavím vrtuli na 50% tak nevyužiju plný výkon motoru.

*)

7) Závěr

Tento dokument není míněn jako všeobjímající letová a operační příručka. Je možné, že sem tam něco ještě přidám. Pokud máte nějaké připomínky, nebo náměty na rozšíření, sem s nimi, upravím tento dokument.

Příloha A

Převodní tabulka IAS na TAS. Tato tabulka je součástí originálního manuálu k IL2 Sturmovik, můžete ji nalézt na druhém CD ILa jako PDF dokument.

IAS/TAS tabulka

Příloha B

Vybrané výkony letounu He111 H2 a H6. Tyto grafy byli získány z programu IL2Compare. Nejlepší hodnoty jsou mezi 2000 až 6000m. Pro začátečníka je nejlepší bombardovat ze 4000m, protože tam se přibližuje k cíli nejpomaleji. (* Poznámka AH_Čutora: mno teda divokej závěr - 4000m nejlepší, protože jsi tam nejpomalejší. Nejjednodušší snížení rychlosti je přeci let s menší přípustí. A pro nouzové situace je přeci výhodou mít možnost výkonu/rychlosti, třeba z důvodu zmizet před stíhačkou. Ale možná jsem tu větu blbě pochopil a přeložil. *)

Vykony He111 - H2Vykony He111 - H6

Příloha C - Nouzové postupy

Poznámka AH_Čutora: Tato kapitola není v orig. dokumentu vůbec. Připsal jsem ji.

a) odešel motor

Někdy člověk při letu přijde o motor díky flaku nebo stíhačům.

b) prostřelená nádrž

c) nouzové přistání do pole bez motorů

(* Poznámka Kraken: Při přistání bez motoru(ů) do pole "na břicho" je nutné dodržovat dostatečnou sestupovou rychlost cca 200 km/h aby bez možnosti "přidání plynu" měl letoun dostatek energie na vyrovnání letu se zemí a podrovnání při přistání. V originále příručky pro bf-109G je uváděna rychlost 210km/h a v IL-2 to celkem funguje. *)

(* Poznámky LesníHu:

Poznámky k He111 operační příručce:

Nejdříve trochu obecných zkušeností s He111:

Stranové nastavení zaměřovače jsem použil, ale nikdy ne úspěšně. Myslím, že někde bude nějaký bug ve hře, zaměřovač vypadá, jako kdyby se tím otáčel podle podélné osy a ne podle svislé. Navíc když letíte rovně, při libovolném nastavení sideslipu krajina dole ubíhá rovně podle čáry, jenom skrz něj koukáte víc vlevo či vpravo, ne pod sebe. Takže to padá vedle. V tom tréningovým tracku o bombardování s He111 to řeší tak, že použijí různý výkon motorů + trim směrovky, aby letadlo letělo trochu bokem proti větru. O stranovým nastavení ani slovo, takže se s ním taky asi nebyli schopni trefit :-)

Poučeni: za větru nebombardujte, stejně se netrefíte.

Udržování výšky při náletu: vytrimování na vodorovný let je dobrá nápad, ale v praxi téměř neproveditelný (alespoň trimováním z klávesnice) (* Poznámka AH_Čutora: mám trim výškovky na zvláštní páce a je to v pohodě, jen je třeba mít na to cca minutu klidu - bez stíhačů a flaku *). Použití level stabilizátoru také, jenže ten nestabilizuje výšku, ale polohu letadla. Takže pro různé rychlosti letadlo klidně stoupá, nebo klesá. Mě se osvědčil level stabilizér s otevřenými combat flaps (tím se sníží rychlost, při které letadlo letí vodorovně). Pri zapnutém stabilizéru nelze nijak korigovat směr, takže je nutno vždy na chvilku stabilizér vypnout.

Torpédové útoky: vyklopte bombový zaměřovač úplně dopředu, potom podle něj můžete torpédovat. Jeho zvětšení je podobné nejužšímu pohledu z kabiny, takže pro stejný účel se dá použít stanoviště předního střelce - když nepohnete kulometem, míří také přímo dopředu. Lodě se bohužel zobrazuji pozdě, takže pozor na prudké změny směru letu, zhasíná zaměřovač. Torpéda se takhle dají odhazovat mimo dostřel flaku z lodí. Torpéda potom plavou dlouho, takže se připravte na hlášení o zásahu během vašeho přistávání.

Doporučeni pro online: používat He111 pro nošení bomb se nevyplatí, nejsou vhodné (=příliš odolné pro útok jinými letadly) cíle. Například s FW190 s 500kg bombou se na cíl dostanete rychleji, bezpečněji a díky možnosti po odhození bomb zaútočit na měkké cíle kanóny bude nejspíš nakonec nálet účinnější.

Pokud jde o nošení torpéd, je to činnost tak bezpečná, jak dopustí nepřátelští stíhači. Flak z lodí nehrozí, nedostanete se na účinný dostřel. Ale:

Pamatujte, že většina lodí jde potopit 500kg 'žabičkou' ze stíhačky. Pokud je protiletadlová obrana lodi slabá, nebo nepřátelští stíhači silní, je to lepší volba. Ale špatně se praktikuje na ploché cíle jako ponorku apod. Útočit střemhlav/z klesání se stíhačkou neumím, takže nemohu porovnat.

Poznámky přímo k operační příručce

Start: bohatost směsi bych dával spíš 120%. Ne, že by to mělo nějaký znatelný vliv.

Úkony při bombardování: pro "pokud se zaměřovač sklápí moc rychle/pomalu" je třeba přidat, že to může být také špatným nastavením výšky. A nezapomenout započítat (=odečíst) nadmořskou výšku terénu. (* Poznámka AH_Čutora: To je v ILovi problém, neexistují mapy s vrstevnicema *)

Přistání: V žádném případe bych nepřistával se staženou vrtulí, nikdy nevíte, kdo vám vleze na dráhu. Takže vrtule 100%, směs 120%.

Bombardování ze 4000m: Myslím, že je to přeložený správně. Pokročilí mohou bombardovat z jiných výšek a ubrat plyn :-)

Nouzové postupy-odešel motor: dotaz, testoval někdo, jaký vliv mají otáčky motoru na životnost ? Nebylo by lepší točit vše na maximum a doletět tím dál? A když odejde, je rozdíl ho vypnout a vypnout magneta? Dle mých zkušeností jsou magneta v ilovi jen pro okrasu.

A někde jsem četl (a zatím neověřoval, bude někdo tak laskav?), že v online je přistání neúspěšné, když odešel motor #1 (a na ostatních motorech nezáleží), tj. pokud je poškozený levý motor, možná by stálo za úvahu ho vypnout a letět jen na pravý, aby se levý přistání dožil a strana nepřišla o letadlo.

Nouzové postupy-přistání do pole: Já mám velmi dobré zkušenosti s přistáváním s otevřeným podvozkem. Vím, že je to nerealistické. Knipl k sobě, nebrzdit! Letadlo pak nemá ani škrábnutí, ale na tom už vlastně nezáleží. Pokud možno přistávejte na silnice, jsou stejně hladké jako letištní plochy, jen musíte dát pozor, abyste nedosedali omylem místo silnice na koleje. Ty hladké nejsou.

*)