logo AH

IL2 FB NONSTOP server (4.11.1m = IL2 1946+4.08m+4.09m+4.10m+4.101m+4.11m+fix.dll+4.11.1m): k222-fw1.fsik.cvut.cz:21000

freelook

(aneb rozhlížej se do tisíce)

Po vlastních velmi dobrých zkušenostech se softwarem freelook jsem se rozhodl sepsat článeček jak to dobře rozchodit.

Úvod

freelook je program, který vám umožní rozhlížet se ve hře IL2 Šturmovik velmi intuitivně pomocí pohybu hlavy bez nutnosti mačkat klávesy nebo se rozhlížet Kloboučkem. Chci se podívat vpravo, tak otočím hlavu vpravo! Samozřejmě to není tak přímočaré a jednoduché, ale v principu to tak je. Je to asi nejlepší možný systém co zatím je. freelook je plně srovnatelný se systémy jako TrackIR (verze 2) a Pan2Cam.

Jedná se v první řade o levné řešení, které lze pořídit absolutně s přehledem do 1000,- Kč a když se sežene levná a dobrá kamerka, tak i za 300,- Kč. Což je v porovnání s TrackIR dost rozdíl. Ale neumí to ten 6DOV, ale jen 2DOV. IL ale stejně víc nepodporuje.

Jak na to

freelook vlastně není jen program. Sestává z web kamery (nebo i jiné digitální kamery připojené k PC), ze samotného programu a nějaké ťuky nebo žárovky která je tou kamerou sledována.

Funguje to tak, že web kamera sleduje vaší hlavu. Přesněji nějaký světlý či výrazný bod na vaší hlavě. Podle toho, jak s hlavou pohybujete, tak se pohybuje tento bod a freelook vyhodnocuje jeho polohu. Z této polohy program freelook určuje, kam a jak moc jste natočili hlavu a tento pohyb převede na pohyb myši. Ovládáte vlastně myš pomocí pohybu hlavy. V IL2 šturmovik jsou myší ovládány pohledy, takže haleluja, jsme doma. Na monitor pak samozřejmě musíte trochu šilhat, ale na to si rychle zvyknete.

Nejdříve je vhodné asi začít kamerou

Program freelook spolupracuje s vetšinou web kamer co jsou na trhu. Bohužel se však občas objeví nějaká kamera, se kterou nespolupracuje. Pokud chcete mít jistotu, dejte na doporučení autora programu freelook a kupte doporučenou kameru:

Dále je na stránkách freelooku seznam dalších kamer které také fungují:

Rozhodně se vyhněte kamerám Pencam, ty prý nefungují.

Ale jak říkám, freelook funguje se spoustou kamer. Já například používám obstarožní kameru Trust 320 SPACEC@M.

Důležité je, aby kamera uměla snímat alespoň 24 snímku za vteřinu na nominálním rozlišení, lépe 30.

Kameru připojte, nainstalujte a ověřte že funguje. Umístěte ji někam před sebe, aby zabírala vaši hlavu. Nezapomeňte tu kameru zaostřit na svou tvář, nebo lépe, těsně před tvář, na špičku nosu.

Sledovací bod

Nyní je potřeba připravit si bodík, který bude sledován. Obvykle se to řeší tak, že si člověk vezme kšiltovku a na konec kšiltu umístí svítivou diodu, nebo žárovičku. Viz následující obrázek.

ksiltovka

Ale lze to dělat i jinak. Můžete si umístit nad monitor třeba lampičku a svítit na sebe a na tu kšiltovku si dát třeba bílou papírovou kuličku. Chce to mít tu lampičku trochu výš, ať nesvítí do očí a kšiltovka stíní. Nebo si tu žárovku/diodu/tupku můžete nalepit zepředu na mikrofón. Nebo si na sluchátka můžete přidělat dopředu tyčku na které ta ťuká bude... Fantazii se meze nekladou.

Důležité je dodržet pouze 3 věci:

Lepší jsou obecně svítící diody nebo žárovky, protože jsou proste výraznější a je tedy snadné je na tom obraze z web kamery jednoznačně identifikovat. Velmi dobře fungují i infra diody. Web kamery jsou levné krámy a infra záření vnímají velmi citlivé. Takže pokud nechcete aby vám na té kšiltovce něco svítilo, použité infra diodu.

Program freelook

lze stáhnout ze stránek freelook.org , konkretně ke dni 17.10.2005 byla aktuální verze a0012.zip.

Tento balíček prostě rozbalte a obsah nakopírujte do zvoleného adresáře, nejlépe C:\Program Files\freelook. Poté je praktické vytvořit symbolický link na program freelook.exe a tento link umístit na plochu pro rychlé spuštění.

Nyní je dobré počítač restartovat, nasadit si čepici a zapnout světýlko.

Až naběhne počítač, tak pokud máte otevřený program na snímání obrazu z kamery, zavřete ho a spusťte program freelook. Třeba pomocí toho zástupce na ploše. Melo by naběhnout následující okno:

freelook

V levé polovině vidíte takový hodně "zpotvořený" obraz z webky. Nebojte se, to je dobře. freelook si obraz převádí na monochromatický, zeleno-bílý.

V pravo nahoře, hned pod "GENERAL" je nápis "CAMERA" a tam by se melo zobrazit vaše detekovaná kamera. V mém případe je to to "320 SPACEC@M"

freelook

Pokud se vám nezobrazilo nic, možná jste měli spuštěný před tím ten program na zachytávání obrazu z web kamery. freelook pak občas nefunguje a je potřeba restartnout počítač. Pokud už máte obraz, jedeme dál.

Teď je potřeba vyladit kontrasty tak, aby bylo potlačené pozadí a vylezl pouze ten sledovaný bod. To se udělá tak, že se tahá za tu červenou čárku u toho "TRESHOLD". Vlevo víc vylézá pozadí, vpravo se skrývá a obraz se víc a víc zacloňuje. Dolaďte to tak, aby byl vidět jen ten sledovaný bod. Až to budete mít, zmáčknete tlačítko "SAVE SETTINGS"

freelook

Teď pojďte do menu "PROFILE" a naklikejte si profil který chcete používat. Kliknete do prostoru toho profilu a oni budou přeskakovat ty názvy profilu. Na jménu v podstatě nezáleží, ale když už to děláme pro ILa, tak by bylo asi inteligentní vybrat profil "il2fbae.fl"

freelook

Teď je potřeba si nastavit, jak se bude freelook aktivovat a jak centrovat. Buďto ho můžete ovládat přes klávesnici, nebo přes joystick. Obojí na ráz se mi nepodařilo rozchodit. Popíšu klávesnici, joystick se nastavuje úplně stejně.

Zmáčknete čudl "KONFIGURE KEYBOARD" a freelook se zeptá na klávesu kterou se bude aktivovat/deaktivovat. Vlevo dole vám to freelook říká. Přerušit to můžete když zmáčknete "Escape":

freelook

Až něco zmáčknete, freelook se zeptá na klávesu, kterou bude centrovat polohu. To centrování není centrování pohledu v IL2 (že se pohled sklopí vpřed), ale je to informace pro freelook, že teď máte hlavu rovně vpřed a to znamená že aktuální poloha sledovacího bodu je ten střed od kterého jdou výchylky vlevo/vpravo, nahoru/dolu. Hodí se, pokud si na židli třeba poposednete a skončíte s hlavou kousíček jinde než na začátku. Pak dejte "SAVE SETTINGS".

freelook

Teď je na pořadu dne definice mrtvé zóny. To je kolem té střední polohy, aby jste nemuseli držet hlavu křečovitě rovně, ale mohli dělat malinkaté pohyby, aniž by se to projevilo ve freelooku. Velikost "SOFT ZONE" definuje oblast, kde jsou pohyby tlumené. Oblast "SOFTEN" je vnitřní ještě menší oblast, kde jsou pohyby úplně utlumené. Doladit tohle budete muset až po zkušenostech s IL2. Tam uvidíte pořádně, jestli je ta oblast moc velká, nebo malá. Pro experimentování s tímhle si musíte freelook aktivovat (ať už tou klávesou, nebo tlačítkem joye, jak jste si to nastavili). Myš vám pak bude lítat po monitoru :) Nezapomeňte si to uložit opět pomocí toho "SAVE SETTINGS"

freelook

Jako poslední jsem si nechal volby "SENSITIVITY" v "PROFILE" a "SMOOTHING" v "GENERAL". Tyhle dvě věci musíte kontrolovat opět při aktivovaném freelooku.

Sensitivity znamená citlivost. Jak moc bude freelook převádět pohyby hlavou na tu myš. Pokud nastavíte moc citlivé, myš bude lítat jak splašená. Pokud bude sensitivity moc malé, ukroutíte si hlavu a myš se sotva pohne. Zase až v IL2 poznáte, jestli je to skutečně OK, málo, nebo moc. Nezapomínejte ukládat.

Smoothing (vyhlazení) znamená, jak bude freelook filtrovat prudké pohyby. Moc malé vyhlazení znamená roztřesený obraz (jak se vám klepe hlava), moc velké vyhlazení způsobí "klouzavý" pohled opilého námořníka. Zase ukládat.

Mno a to je tak nějak vše, když se neobjeví problém.

Problémy a řešení

Tip

Profily a konfigurák jsou obyč. textové soubory. Jednak lze vytvořit další profily, jednak to lze ještě manuálně poštelovat pro zlepšení přesnosti. Ale to už je na vás.


Snad to někomu k něčemu bude,

AH_Čutora